ahoj

Zkouška Pramínku 19. – 22. října

Milí Pramínci,

zdravíme vás na další virtuální zkoušce. A i když před sebou máme ještě konec října a celý listopad, tak se pustíme do nácviku zimních písniček a koled, ať se je do Vánoc zvládneme všechny dobře naučit. Dnes vám představíme písničku Veselá sanice, kde si užijeme hromady sněhu. Tak hurá do zimy!

Zde si můžete stáhnout omalovánku, pokud ji ještě nemáte.

Ale než si budeme moci celou písničku zazpívat, musíme se ji pořádně naučit.

Natáhněte palčáky a beranici, protože teď se pořádně projedeme na saních!

Tak jak se vám líbil výlet na sněhu? Doufáme, že ano. A že vy si místo suchých bezinek opravdu pochutnáte na šťavnatých sladkých rozinkách? 🙂

Veselá sanice se zpěvem
Veselá sanice – karaoke verze

K nové písničce jsme pro vás připravily i malý kvíz. Kdo pozorně poslouchal nahrávku, určitě hravě opraví chybná slova vyznačená zeleně. Tak schválně, podaří se vám to už po prvním poslechu?

Pro radost přikládáme ještě jeden malý úkol. Spojujte čísla od jedničky pěkně po řadě za sebou. Už víte, co vám vyjde? Určitě jste ani nemuseli spojovat čísla. No, vy jste ale chytré hlavičky!

Smutná pohádka pro kbelské Pramínky a Pramínek I:

Pro Pramínky I ještě přikládáme na zopakování Smutnou pohádku o větru. Společně jsme se nasmáli na saních, tak teď si zazpíváme písničku, která se hodí k počasí za okny, kde se sluníčku nechce ven z peřin, často prší a fouká studený vítr. Už jsme ji společně nacvičovali, pamatujete?

Smutná o větru se zpěvem
Smutná o větru – karaoke verze

A to je pro tento týden všechno. Doufáme, že jste si s námi zazpívali a taky se trochu pobavili. Příští týden jsou prázdniny, tak si je pěkně užijte, jděte do přírody a buďte veselí a zdraví.

Vaše Andrea, Zuzka a Majda

Zkouška Beránků 15. října

Ahoj Beránci, všechny vás zdravíme!

Sice se nemůžeme sejít na společné zkoušce, ale zpívat a hrát si pořád můžeme.

Na  začátku se pořádně protáhneme a rozezpíváme. Určitě jste si všimli, že se venku hodně ochladilo. Sluníčko se schovalo do mraků jako do peřin a vykukuje jen kolem poledne. Pojďme společně probudit sluníčko!

Sedneme si na paty, sbalíme se do klubíčka a budeme „jako“ spát. Sluníčko nechrápe:-). Cililink! Otevřeme oči, protáhneme se a zívneme: Uááááá. Pozor! Nekřičíme u toho jako tygři. Rozhlédneme se vpravo a vlevo. A protože je ještě moc brzy,  tak zase půjdeme spát. Tuto hru zopakujeme 3x. Potřetí už zůstaneme vzhůru.

Podíváme se kolem sebe. A hele kdopak se to také probudil? Júú, to je zajíček! Ale sedí ve své jamce sám a nechce jít ven. Pomůžeme mu? Nejdřív na něj zavoláme. Zkuste to co nejvyšším hlasem: Hůů! Hola hej! Zajíčku! Pojď s námi ven! Zajíček se probudil, ale nechce jít ven. Pojďme si s ním zazpívat písničku, ta ho z jeho pelíšku určitě vytáhne.

To jsme si krásně zazpívali! Ale zajíček nám utekl. Nevadí. Jé, koukněte, co kolem nás roste. Vidíte ta krásná jablíčka? Určitě víte, na kterém stromě vlastně zrají. Správně! Na jabloni. A my dokonce o jabloňce známe písničku. Pojďme si ji společně zazpívat.

Už písničku o jabloňce všichni umíte? Jestli ano, tak si ji teď můžete doma zpívat s nahrávkou nebo to zkusit úplně sami s klavírním doprovodem.

Támhle je jabloňka se zpěvem (pomalá i rychlá)
Támhle je jabloňka (pomalá i rychlá) – karaoke

Podívejte se, co jsme se dnes všechno naučili! Probudili jsme sluníčko, proskočili jsme se se zajíčkem a nakonec jsme si zazpívali písničku o jabloňce. Jste moc šikovní, Beránci!

Když budete chtít, můžete nám namalovat obrázek probouzejícího se sluníčka nebo jabloňky s jablíčky. Na poslané obrázky se budeme těšit:-).

Mějte se moc hezky a nezapomeňte si zpívat!

Zdraví Majda, Zuzka a Andrea

Zkouška Rokytky 14. října

Milí Rokytkáčci,

vítám vás na další virtuální zkoušce. Doufám, že jste všichni zdraví a máte čas si občas zazpívat. Tato doba je pro všechny náročná, ale hudbou se můžeme alespoň trochu rozveselit a přijít na jiné myšlenky.

Na jaře jsem vám natáčela rozezpívání, opět se s ním můžete rozezpívávat, ať máte hlásky připravené.

Dnes si zopakujeme písničku od Jolany Saidlové Letní rozjímání. Noty doma máte. Nazpívala jsem vám každý hlas zvlášť. Zejména si několikrát za sebou zazpívejte refrén – Pam, ať přesně víte, jaká je tam melodie.

Letní rozjímání – soprán
Letní rozjímání – alt

Až to budete skvěle umět, zazpívejte si to s nahrávkou obou hlasů dohromady. Když i toto zvládnete dobře, pusťte si nahrávku opačného hlasu než jste vy a zazpívejte si to jako duet. Tím, zjistíte, jestli to perfektně umíte a udržíte svůj hlas. Je to skvělá příprava na jakákoliv budoucí přezkoušení.

Letní rojímání – oba hlasy

Pro mladší děti Rokytky

Již od jara se učíme Carminu Buranu. Většinu už zpíváte krásně, ale na poslední zkoušce jsem si všimla, že někteří máte problém se slovy ve Fortuně. Proto zde máte omalovánku, kterou dostali Pramínci s fonetickým přepisem textu i s nácvikovým videem. Kdo ví, že má ještě nějaké rezervy, zopakujte si Fortunu po frázích. Nasposlouchávejte ji, ať přesně víte, jaká slova zpíváte.

O Fortuna

Na zkoušce jsem vám četla překlad částí Carminy, které zpíváme. Můžete si je v klidu přečíst ještě jednou, ať víte, o čem zpíváte.

A to je pro dnešek všechno. Zpívejte si, opakujte písničky, které zpíváme na zkouškách. V příští zkoušce bych se s vámi ráda spojila po skupinách opravdu online a můžete se těšit na zábavnou soutěž a kvíz po síti 🙂

Všechny moc zdravím

Vaše Andrea

Zkouška Pramínku 12. – 15. října

Milí Pramínci,

srdečně vás zdravíme a hlásíme se s dalšími zábavnými úkoly a opakováním písniček, které jsme začali společně zpívat na zkouškách Pramínku.

Než začneme zpívat písničky, je potřeba se trochu protáhnout a rozezpívat.

Když už jsme tak pěkně rozfoukaní a rozezpívaní, pojďme si společně připomenout písničku Zimní. Přeci jen už se pomalu ochlazuje a zima přijde co nevidět.

Zimní + nácvik
Zimní – se zpěvem
Zimní – karaoke verze pro sólisty

Zábavný úkol a písnička pro Pramínek Kbely a Pramínek I

Vzpomínáte si na písničku, ve které se nám trochu popletly pohádky? Pokud ne, malinko vám napovím. Zkuste doplnit do textu písně správná slova (v závorkách máte malé nápovědy):

Jehlu našla  _  _  _ _ _      _ _ _ _ ,       (suchá tráva)

les se   _ _ _ _ _ _   do    _ _ _ _ _ _ .  (není vidět) a (zvířátko)

Pole    _ _ _ _ _ _ _ _   se za zajícem,  (utíkalo)

a  _ _ _ _    snědly   _ _ _    krajíce.       (manžel babičky) a   (číslo)

Podařilo se vám doplnit správná slova? Věřím, že ano. Pokud však někdo ještě váhá, může si spolu s námi písničku zazpívat.

Popletená pohádka se zpěvem
Popletená pohádka – karaoke verze pro sólisty

Carmina Burana pro Pramínek II

Dnes si zopakujeme první a poslední část z Carminy Burany – O Fortuna. Protože je tato část náročnější, máte zde omalovánku s fonetickým textem, kde uvidíte jak se latina přesně vyslovuje.

Také si ji pojďme společně po částech procvičit, abychom ji správně vyslovovali a zpívali.

Když už to všechno krásně umíme, zkusíme si ji zazpívat s celým orchestrem a sborem jako na koncertě. Ještě vám na začátku a na konci trošku pomůžu s melodií.

O Fortuna s pomocí zpěvu

Určitě jste velmi šikovní a jde vám to, proto si to můžete vyzkoušet úplně celé sami.

O Fortuna s orchestrem

A abyste věděli, o čem zpíváte, zde je překlad jednotlivých částí.

A to už je pro tento týden všechno. Zpívejte si, alespoň doma, a my se opět budeme těšit příští týden s další písničkou.

Všem mávají

Andrea, Zuzka a Majda

Zkouška Beránků 8. října – písničkohraní

Milí Beránci,

moc vás všechny zdravíme! Jelikož se dnes nemůžeme sejít a společně si zazpívat na zkoušce, tak jsme pro vás i vaše rodiče připravily nápady na rozezpívání, různé hudební úkoly, hrátky s rytmem a písničky. Tak se pojďme s chutí pustit do zpívání!

Nejdřív si zahrajeme na zvířátka a pořádně se u toho protáhneme. Představte si, že jste kočičky, posaďte se na zem na paty a krásně si nahoru vytáhněte nejdřív jednu, a pak druhou tlapku. U toho si nezapomeňte ve vysoké poloze pěkně zamňoukat. Potom si klekněte na všechny čtyři a dvakrát vyhrbte „kočičí hřbet“. Jde vám to?

A teď se proměníme v pejsky. Můžete si zkusit zaběhat na všech čtyřech. Pane, to jsme se zadýchali! Víte, jak vypadá udýchaný pes? Všimněte si, že má vyplazený jazyk a velmi rychle dýchá. Zkuste si to taky. Co u toho dělá bříško? Pořádně se hýbe! No, a když jsme se vydýchali, zkusíme si pořádně zaštěkat. Nejdřív jako malé štěňátko (hodně vysoko haf haf), potom jako středně velký pejsek (hláskem zaštěkáme trochu níž) a nakonec zaštěkáme jako bernardýn (hluboko haf).

To je legrace! Jestli chcete, můžete si ještě v leže protřepat nohy a ruce nad hlavou jako brouček, který se přetočil na záda a teď se tomu hodně vysoko směje: chi chi chi:-D.

Rozezpívat se můžete zkusit třeba na nápěvek písničky „Sedí liška pod dubem“. Nejdřív pět tónů nahoru „Sedí liška pod dubem“, a pak pět tónů dolů „Má píšťalku a buben“. Jak na to zjistíte v následujícím videu…

Na minulých zkouškách jsme se společně naučili písničku „Když jsem jel do Prahy“. Níže najdete omalovánku a nahrávku. Nakonec přikládáme i samostatný klavírní podklad pro šikovné sólové zpěváčky;-).

Nahrávka se zpěvem

Když jsem jel do Prahy – se zpěvem

Karaoke verze pro případné sólisty

Když jsem jel do Prahy – karaoke

Mějte se hezky!

Zuzka a Andrea

Zkouška Rokytky 7. října

Milí Rokytkáčci,

po poměrně krátké době našeho intenzivního zkoušení se opět musíme přesunout do online prostoru. Doufám, že jen tento týden, abychom se alespoň v menší skupině mohli setkat osobně. I když nebudeme moci zpívat, přesto je spousty věcí, které můžeme dělat, společně se něco naučit a užít si to.

Na rozezpívání si zkuste vzpomenout na alespoň 2 cvičení, která zpíváme. První je okrajové chvění (1. , 3., 5. stupeň jako Ovčáci a zpět ), druhé může být pětitónový běh nahoru nebo dolů, dle libosti 🙂

Dnes si prosím zopakujte Carminu Buranu. Části Amor volat a Tempus est iocundum, už zpíváte krásně, tak si je jen připomeňte. Fortunu si několikrát zazpívejte a hlavně namluvte text, ať přesně víte, jaká slova zpíváte. Zde je nahrávka:

O Fortuna

Na soustředění jsme začali 2 lašské koledy z cyklu Kolednice idú v úpravě Milana Uherka. Noty všichni máte. Zopakujte si slova a zazpívejte s nahrávkou koledu A ja panna malička (z CD Vánoce se Severáčkem I):

A ja panna malička

Poslední úkol je pro odvážlivce:

Vezměte si noty na Preludio od J. S. Bacha a zkuste si to zazpívat s tímto doprovodem, tónina je o půl tónu níž, než ji zpíváme my. Je to původní Preludium č. 3 z Temperovaného klavíru. Hned za preludiem si můžete poslechnout fugu, která k němu také patří.

Pilně zpívejte, a doufám, že se příští týden opět setkáme.

Vaše Andrea

Zkouška Pramínku 5. – 8. října

Milí Pramínci,

moc vás zdravíme. Bohužel nám vládní nařízení opět znemožnilo zpívat (doufáme, že to nebude na dlouho) a již není počasí na to, abychom se venku sešli. Nachystali jsme tedy pro vás písničky a nějaké hudební úkoly.

Představte si, že jste pejsci, malé i velké velikosti, jak se vám líbí. Sedneme si na všechny čtyři tlapky a každou tlapku do strany protáhneme. Můžeme si zkusit zaběhat jako pejsci na všech čtyřech. To jsme se ale zadýchali. Víte, jak vypadá udýchaný pes? Tak ho zkuste udělat. Všimněte si, že má vyplazený jazyk a velmi rychle dýchá. Co u toho dělá bříško? Pořádně se hýbe.

Když jsme se vydýchali, zkusíme si pořádně zaštěkat. Nejdřív jako malé štěňátko (hodně vysoko haf haf), potom jako středně velký pejsek (hláskem zaštěkám trochu níž) a nakonec zaštěkáme jako bernardýn (hluboko haf).

Teď se ještě trochu rozezpíváme jako pejsci. Zkuste si na slabiku haf vymyslet jakoukoliv melodii ve vysoké poloze. Klidně si můžete zkusit udělat psí rozhovor s rodiči nebo babičkou a dědou. Druhé cvičení si vymyslete různé druhy plemen pejsků, které znáte. Melodie může být 5 tónů nahoru (jako písnička Kočka leze dírou) a pět tónů dolů (jako Kočka leze dolů) a postupně zvyšujeme.

Konečně si můžeme jít zazpívat písničku. Na zkoušce jsme již začali nacvičovat Vítání štěňátek z cyklu Písničky pro našeho pejska od Miroslava Raichla.

Zde máte krásnou nahrávku libereckého dětského sboru Severáček.

Vítání štěňátek

Několik úkolů pro Pramínek I:

  1. Kolik štěňátek všichni vítají?
  2. Vyjmenujte písničky, ve kterých se zpívá o pejscích.
  3. Namalujte obrázek pejska.

S Pramínkem II jsme se začali učit části z kantáty Carmina Burana. Zde máte omalovánku s fonetickou výslovností latiny.

Zde jsou také nahrávky obou částí, které mají děti opakovat.

Amor volat undique
Tempus est iocundum

Už se moc těšíme, až se uvidíme a společně si vše zazpíváme.

Andrea a Zuzka