Milí Pramínci,

moc vás zdravíme. Bohužel nám vládní nařízení opět znemožnilo zpívat (doufáme, že to nebude na dlouho) a již není počasí na to, abychom se venku sešli. Nachystali jsme tedy pro vás písničky a nějaké hudební úkoly.

Představte si, že jste pejsci, malé i velké velikosti, jak se vám líbí. Sedneme si na všechny čtyři tlapky a každou tlapku do strany protáhneme. Můžeme si zkusit zaběhat jako pejsci na všech čtyřech. To jsme se ale zadýchali. Víte, jak vypadá udýchaný pes? Tak ho zkuste udělat. Všimněte si, že má vyplazený jazyk a velmi rychle dýchá. Co u toho dělá bříško? Pořádně se hýbe.

Když jsme se vydýchali, zkusíme si pořádně zaštěkat. Nejdřív jako malé štěňátko (hodně vysoko haf haf), potom jako středně velký pejsek (hláskem zaštěkám trochu níž) a nakonec zaštěkáme jako bernardýn (hluboko haf).

Teď se ještě trochu rozezpíváme jako pejsci. Zkuste si na slabiku haf vymyslet jakoukoliv melodii ve vysoké poloze. Klidně si můžete zkusit udělat psí rozhovor s rodiči nebo babičkou a dědou. Druhé cvičení si vymyslete různé druhy plemen pejsků, které znáte. Melodie může být 5 tónů nahoru (jako písnička Kočka leze dírou) a pět tónů dolů (jako Kočka leze dolů) a postupně zvyšujeme.

Konečně si můžeme jít zazpívat písničku. Na zkoušce jsme již začali nacvičovat Vítání štěňátek z cyklu Písničky pro našeho pejska od Miroslava Raichla.

Zde máte krásnou nahrávku libereckého dětského sboru Severáček.

Vítání štěňátek

Několik úkolů pro Pramínek I:

  1. Kolik štěňátek všichni vítají?
  2. Vyjmenujte písničky, ve kterých se zpívá o pejscích.
  3. Namalujte obrázek pejska.

S Pramínkem II jsme se začali učit části z kantáty Carmina Burana. Zde máte omalovánku s fonetickou výslovností latiny.

Zde jsou také nahrávky obou částí, které mají děti opakovat.

Amor volat undique
Tempus est iocundum

Už se moc těšíme, až se uvidíme a společně si vše zazpíváme.

Andrea a Zuzka

Facebook